Przejdź do treści

Po co szkolić psa?

  • przez

        Ludzie, którym w życiu pojawia się pies dzielą się na dwie kategorie. Pierwsi od razu dzwonią i umawiają się na szkolenie, nawet jeśli pies nie ma jeszcze imienia 😉 Drudzy to „a komu to potrzebne? A dlaczego?” Każdy oczywiście wie najlepiej co sam chce, natomiast ja przedstawię tutaj powody dla których warto szkolić psa i z nim ćwiczyć

  1. Bezpieczeństwo.

Podstawy takie jak przywołanie, hasło „nie” oraz „stój” mogą wyciągnąć psa i was z wielu tarapatów. Przydatne zarówno w mieście, jak i na długich spacerach w dziczy.

  1. Poznawanie psa i budowanie z nim więzi.

Szkolenie to nic innego jak aktywne spędzanie czasu z psem. To budowanie zaufania, poznawanie się. Inaczej mówiąc modelowanie psio – ludzkiej przyjaźni opartej na pozytywnych doświadczeniach. Pies lubi pracę ze swoim człowiekiem. Nie musisz go wrzucać od razu w OBI, Agility czy inne intensywne szkolenia. Zacznij od prostych rzeczy, sztuczek. Zobacz co lubi Twój pies i idź w tym kierunku.

  1. Aktywność umysłowa dla psa

Psa można zmęczyć na wiele sposobów.  1h rzucania piłeczki jest tym najgorszym. Ale, gdy ćwiczymy z naszym psiakiem (nawet te jakże niepotrzebne nikomu do życia sztuczki) angażujemy go w duży wysiłek psychiczny. Dobrą sesję treningową, można porównać do długiego spaceru po którym Twój pies padnie na kilka godzin. Na koniec dodam jeszcze, że stawianie przed psem wyzwań, rozwija jego umiejętności poznawcze, co często przydaje się w terapii. Stymulacja umysłowa opóźnia również procesy starzenia się… głowy 😊

  1. Nauka pożądanych zachowań.

W końcu główny cel szkolenia. W trakcie szkolenia uczymy i wzmacniamy zachowania pożądane Np. chodzenie na luźnej smyczy, siad. Przyswajamy również międzygatunkową komunikację, wypracowujemy wspólny język. W rezultacie pies rozumie nasze słowa, gesty – odnajduje się w ludzkim świecie, a my jesteśmy w stanie pojąć sygnały wysyłane przez psa.  Nie ma więc powodów do frustracji, złości. Wspólne życie staje się wygodniejsze i przyjemniejsze, dla obu stron.

  1. Zabawa

Każdy kto ćwiczy coś z psem i gdy pojawiają się pierwsze sukcesy, wie jaka to radocha. Jest to też duża radość dla psa, gdy dostaje nagrodę, zabawę od swojego ulubionego ludzia. Więc znajdź coś co lubicie oboje i w drogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *